Unit:
Proszę opróżnić i umyć butelkę na wodę. Proszę zamontować ją opróżnioną i aktywować. Na końcówki zamiast wody wtłaczane będzie powietrze. Proszę uruchomić każdą końcówkę (turbina, kątnica/mikrosilnik, skaler, dmuchawka) i pracować nią w trybie sprayu do momentu aż z końcówki wytłaczane będzie wyłącznie powietrze. Wszystkie rękawy muszą być porządnie osuszone, aby uniknąć ryzyka rozwoju bakterii i glonów podczas dłuższego przestoju. Pod stolikiem znajduje się odstojnik na olej (żółta nakrętka) – proszę go wykręcić, oczyścić i wkręcić.
Proszę zdemontować misę (unity, w których można to zrobić) i wyczyścić uszczelkę, która znajduje się pod nią. Przy okazji można oczyścić wylewki kubka i misy (czasem nazywane kranikami).
Proszę zdemontować rękawy ssaków (po uprzedniej dezynfekcji). Z rękawów zdjąć terminale (końcówki ssaków – z suwakami/języczkami), rozebrać, wyczyścić i zdezynfekować. W przypadku unitu ze ślinociągiem wodnym, proszę pamiętać o oczyszczeniu sitka ślinociągu.
Na koniec proszę odłączyć elektrycznie unit oraz zakręcić wodę.
Jeśli planowany przestój będzie długi – można rozważyć przykrycie unitu folią.
Ssaki:
Proszę przeprowadzić dokładnie procedurę czyszczenia z wykorzystaniem preparatu Dürr Dental MD555 (zgodnie z jego instrukcją pamiętając o płukaniu po zastosowaniu preparatu). Po czyszczeniu proszę sprawdzić sitka w unicie oraz w pompie. W razie zabrudzeń proszę je dokładnie wyczyścić. W przypadku dużej ilości zanieczyszczeń procedurę czyszczenia preparatem MD555 należy powtórzyć.
Następnie proszę przeprowadzić dezynfekcję preparatem Dürr Dental Orotol plus zgodnie z jego instrukcją.
Proszę uruchomić pompę ‘na sucho’, żeby popracowała około 30 minut. Pompa rozgrzeje się, co spowoduje odparowanie wilgoci z niej samej.
Przed wyjściem proszę sprawdzić wszystkie węże, podłączenia do przyłączy, czy gdzieś się coś nie wypięło – zagwarantuje to brak przykrej niespodzianki w przyszłości podczas uruchomienia. Na koniec proszę odłączyć elektrycznie (wtyczka).
W przypadku długiego przestoju zalecamy, aby raz na tydzień uruchomić pompę ‘na sucho’ na 15-20 minut. W tym celu należy włączyć unit i pompę do zasilania elektrycznego i podnieść oba rękawy ssakowe na panelu asysty, przy czym języczki terminali muszą być w pozycji otwartej.
Kompresor:
Jeśli kompresor wyposażony jest w butelkę na kondensat, to proszę ją opróżnić. Powietrze można spuścić ze zbiornika (np. poprzez dmuchawkę/turbinę). Na koniec odłączamy elektrycznie (wtyczka).
Autoklaw:
Proszę zlać wodę zużytą oraz wodę czystą. W zależności od autoklawu wodę zlewa się za pomocą złączek od przodu autoklawu albo króćcem znajdującym się z tyłu. Przy okazji proszę sprawdzić filtry (HEPA oraz filtr w komorze). Warto również oczyścić komorę z zacieków. Na koniec proszę odłączyć elektrycznie autoklaw (wtyczka).
Urządzenia medyczne oraz ich akcesoria należy dezynfekować zawsze zgodnie z instrukcją obsługi, zwracając uwagę na charakter sprzętu oraz jego specyfikę. UWAGA: W przypadku elementów do których stosuje się osłony jednorazowe (np. kamery wewnątrzustne, sensory RTG, gryzaki do pantomografów i tomografów) z uwagi na dość wrażliwą konstrukcję najczęściej nie mogą być poddawane dezynfekcji. Działanie wszelkich środków dezynfekujących może prowadzić do ich rozszczelnienia, deformacji lub zwiększenia kruchości materiału z którego są wykonane – tego typu uszkodzenia spowodowane nieprawidłową dezynfekcją nie podlegają gwarancji.
Ogólne:
Przed przestojem warto wszystko (nie tylko newralgiczne elementy) oczyścić i zdezynfekować. Proszę z rozsądkiem stosować płyn do dezynfekcji. Nie pryskamy na elementy, a jedynie na chusteczki/ściereczki i przecieramy, stosujemy odpowiednie preparaty – instrukcja obsługi, str. 7, np.: INSTRUKCJA
Powyższe zalecenia pozwolą ograniczyć ryzyko awarii spowodowanej przestojem, jednak tego nie zagwarantują. Z tego powodu, gdy zapadnie decyzja o wznowieniu pracy gabinetu, sugerujemy, by sprzęt uruchomić 2 dni wcześniej i w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości skonsultować się z serwisem.